התקשרו לייעוץ משפטי לייעוץ ראשוני ללא התחייבות: 053-7458758
דף הבית 
לייעוץ אישי עם עו"ד משה דדון מלא/י את הפרטים הבאים:
שם*:
אימייל*:
טלפון*:
הודעה*:
קוד אבטחה*  
 
קוד אבטחה*:
* השדות המסומנים הינם שדות חובה

דיני משפחה > ירושה וצוואה

כל אדם בשלב כזה או אחר של חייו מוצא עצמו מתעסק במושג 'צוואה'. הצוואה במובנה המשפטי הינה מסמך משפטי בו מורה אדם מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. מסמך זה מקבל תוקף משפטי רק אם נעשה כדין, ולכן מומלץ לפנות לעורך דין לשם עריכת הצוואה. טעויות בהכנת צוואה עלולות לפגוע בניסיון כותב המסמך להשכין שלום בית בין היורשים.

לשון החוק קובעת כי במותו של אדם עזבונו עובר ליורשיו, ובמקרה שלא קיימת צוואה עזבונו מחולק על פי דין. ומהו הדין? העזבון מחולק בין קרובי המוריש, ביניהם מי שהיה בן/בת זוגו בעת מותו, ילדיו וצאציהם, הוריו וצאציהם, הורי-הוריו וצאציהם. חלוקת העזבון לא מסתכמת בכך, ובכדי להבין לעומק מוטב להתייעץ עם עורך דין ממשרדנו. חשוב לציין כי במקרה שאין יורשים כמפורט למעלה יזכה בירושה אוצר המדינה.

סביר להניח שרוב האנשים יעדיפו כי עזבונם יחולק על פי ראות עיניהם ולא על פי לשון החוק. כמו כן קיימות דוגמאות רבות למקרים בהם לא נערכה צוואה והדבר נסתכם בסכסוכים משפחתיים. ישנן ארבע דרכים לעריכת צוואה: בכתב יד, בעדים, בפני רשות או בעל פה. כדי לחלק את הירושה לפי הצוואה יש להגיש בקשה למתן צו ירושה (במקרה שאין צוואה) או צו קיום צוואה (כל עוד קיימת) לרשם הירושה.

צוואה בכתב יד- מסמך שיכתב כולו על ידי המוריש, המצווה לחלוקת עזבונו, תישא תאריך כתוב בידו ותחתם בידו. כל עוד משפטן לא יעבור על המסמך- ייתכנו בו שגיאות אשר עלולות לפסול את תוקפו. על כן, מומלץ להסתייע בעורך דין במקרה של כתיבת צוואה בכתב יד.

צוואה בעדים- מסמך בכתב שיצויין בתאריך וייחתם בידי המוריש בפני שני עדים לאחר שהצהיר בפניהם כי זוהי צוואתו. העדים יחתמו גם כן כי המצווה הצהיר כאמור. מי שהוכרז פסול דין ומי שמוזכר בצוואה אינו כשיר להיות עד, ומומלץ להתייעץ עם עורך דין בבחירת העדים.

צוואה בפני רשות - צוואה שכזו תיערך על ידי המוריש בעל פה בפני שופט, רשם של בית משפט, רשם לענייני ירושה חבר של בית דין דתי או נוטריון או בהגשת דברי הצוואה בכתב. דברי הצוואה יוקראו, המוריש יצהיר כי זו צוואתו, והגורם יאשר כי הצוואה הוקראה והמוריש הצהיר כאמור.

צוואה בעל פה – אדם הנוטה למות או רואה עצמו מול פני המוות, רשאי לצוות בעל פה בפני שני עדים השומעים לשונו. דברי המוריש ירשמו בזיכרון דברים בציון התאריך והנסיבות לעשיית הצוואה בעל פה. זיכרון הדברים ייחתם על ידי שני העדים ויופקד על ידיהם אצל רשם לענייני ירושה. פעולות אלו יעשו במועד סמוך ביותר לציווי בעל פה. במקרה שהמצווה לא נפטר בתוך חודש ימים ממועד קיום הצוואה בעל פה- הצוואה בטלה.


לקביעת פגישת הכוונה ויעוץ משפטי אנא התקשרו 053-7458758